A shop has one pound bags of peanuts for $2.00 and three pound bags of peanuts for $5.50. If you buy 5 bags and spend $17.00, how many of each size bag did you buy?

Respuesta :

Answer:

3 one-pound bags; 2 three-pound bags


Step-by-step explanation:

h