braso3ccjeanshygreb braso3ccjeanshygreb
  • 04-12-2016
  • Mathematics
contestada

$45.00 for 9 pounds what is the unit rate?

Respuesta :

JonathanHagen JonathanHagen
  • 04-12-2016
$45/9 pounds
$5 per pound
Answer Link
Mehek
Mehek Mehek
  • 04-12-2016
To find the unit rate, divide 45 by 9.

45/9 = 5

The unit rate is $5.
Answer Link

Otras preguntas

A mixture from which some of the particles settle out slowly upon standing
Which are True or False ?
what is r in this equation? πr^2=42π
which nutrition provides the highest number of calories per grama)fatb)proteinc) carbohydrated)suger
A box contains 3 plain pencils and 5 pens. A second box contains 6 color pencils and 2 crayons. One item from each box is chosen at random. What is the probabil
Which of the following statements is true regarding the Central Limit Theorem? The samples are dependent. The sample size is small. The sample mean is not no
14. Find the coordinates of the circumcenter for ∆DEF with coordinates D(1,3) E (8,3) and F(1,-5). Show your work.
What was the extent of islamic expansion one century after muhammad's death?
Give two reasons that older adults face a greater risk of vitamin d deficiency than younger people?
Helena has five different flowers. She plans to give one flower to each of her five teachers in any order. She gives the first flower to one of her teachers in