Respuesta :

18     x
--- = ---
9     6

Cross multiply and divide

18(6)=9x
108=9x
12=x

6 cupcakes would cost $12. I hope I helped :)
The amount per cupcake is $2.00. The total amount for 6 cupcakes would be $12.00.