Store ABC sells 8 lbs. of oranges for $6.00. Store XYZ sells 14 lbs. or oranges for $11.20. Which store is less expensive, and by how much per pound?
1. ABC is less expensive by $.50 per pound
2. XYZ is less expensive by $.50 per pound
3. ABC is less expensive by $.05 per pound
4. XYZ is less expensive by $.05 per pound

Respuesta :

Answer : 3. ABC is less expensive by $0.05 per pound

So let's find the price for one pound first:
ABC = $6/8pounds  =   $0.75/ 1 pound    
XYZ = $11.20/14 pounds  =  $0.8/ 1 pound 

So we can see ABC cost less for 1 pound and we can find the difference by subtracting:
0/8=0/75 = 0.05 

Hope this helps! Please give me the brainliest answer if you like it! If you have further questions, please leave a comment or add me as a friend!
Q&A Education