rosieleigh rosieleigh
  • 05-12-2016
  • Mathematics
contestada

6 sweets cost 24p altogether how much do 5 sweets cost

Respuesta :

taylerborchers
taylerborchers taylerborchers
  • 05-12-2016
24 divided by 6 equals 4. Each sweet is worth 4p. If you multiply 5 by 4 you get 20, so the answer is 5 sweets cost 20p.
Answer Link

Otras preguntas

Describe the mood of the poet as the poem progresses through the stanza given below. For oft, when on my couch I lie In vacant or in pensive mood, They flash u
Here are two bags, each with a different mixture of black and white marbles. Fill in each blank using the digits 1 to 9 without repeating such that the probabil
OSD?8. Aquecimento global é o processo de aumentoda temperatura média dos oceanos e daatmosfera da Terra causado por massivasemissões de gases, originados de um
Short summery of chapter 6 the outsiders
que son las instituciones electorales
Find the angle x giving full reasons for your answer
Halle la bisectriz de los siguientes ángulos 90%
how did the internet help us learn more about food cultures else where
Three specifications of barrel pylon
. The diagram below shows details about the law. Which phrase completes the diagram? A. Historical Law Codes B. Sources of American Law C. The Separation of Pow