maryannonuwa maryannonuwa
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose that 11 inches of wire costs 44cents.
At the same rate, how many inches of wire can be bought for 24 cents?

Respuesta :

aubreybrainard04
aubreybrainard04 aubreybrainard04
  • 01-06-2021
6 inches of wire can be bought with 24 cents.

44/11 = 4
4 cents per inch
24/4 = 6
Answer Link
prashantmangrati04
prashantmangrati04 prashantmangrati04
  • 01-06-2021

we can bought 6 inches of wire which costs 24 cents

Answer Link

Otras preguntas

To read a pie​ chart, first identify what the whole​ ______ represents. a. variable b. circle c. section d. row
Which word in the sentence does the adverb modify? I would feel almost happy about a shorter vacation. a. feel b. vacation c. would d. happy
Identify the sentence that has correct subjectdash–verb agreement. a. When Professor Jones​ lectures, everybody listen and take notes. b. When Professor Jones​
In "Wave" Dale Wisely characterizes water as an element that A. gives life B. Takes life C. gives and takes life D. is life
What number is 18% of 250
The Grand Canyon is an example of a. wind erosion. b. water erosion. c. rock weathering. d. physical weathering.
what is 1/3 divided by 2/7 equal to
if y=7.5 when x=0.5, find y when x=-0.3
Which statement best describes the Renaissance? a. an age of religious and philosophical exploration during the High Middle Ages b. a period of artistic and li
The temperature dropped 2 degrees every hour for 6 hours what was the total number of degrees the temperature changes in he 6 hours