Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

The lyrics for west side story were written by _______.
When 125 ml of 0.500 m agno3 is added to 100. ml of 0.300 m nh4cl, how many grams of agcl are formed? agno3(aq) + nh4cl(aq) → agcl(s) + nh4no3(aq)?
Identify the choice that is not associated with the spectrum of hbv disease.
Ow many coulombs of charge are needed to produce 35.2 mol of solid zinc?
A solid is formed by adjoining two hemispheres to the ends of a circular cylinder. the radius of the hemispheres is the same as the radius of the cylinder. the
Based on chapter 6 of Lizzie Bright and the Buckminster Boy, what conclusion can be drawn about Lizzie, given that she went to visit Turner?
A jet travels 3255 miles against a jetstream in 5 hours and 4055 miles with the jetstream in the same amount of time. What is the rate of the jet in still air a
A baker uses 5.5 pounds of flour daily. a. How many ounces of flour will he use in two weeks? Use words, numbers, or pictures to explain your thinking. (1 lb
Your cousin is taking the train to Washington to visit her parents. She has at most $15 to spend on snacks and reading materials. Granola bars cost $1.15 each a
What does he feel the curious case of Benjamin button