lightskinprettyyboii lightskinprettyyboii
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

You buy milk at $3.48 per gallon. One portion of oatmeal requires 5 ounces of milk. How much does the milk for one portion cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 07-06-2021

Answer: $0.1359375

Step-by-step explanation:

First and foremost, we should note that 1 gallon = 128 ounce. Therefore, $3.48 per gallon simply means $3.48 for 128 ounce. Therefore, the cost per ounce will be:

= $3.48 / 128

= $0.0271875

Therefore, the amount for the the milk for one portion cost which requires 5 ounces of milk will be:

= $0.0271875 × 5

= $0.1359375

Answer Link

Otras preguntas

What were the effects of the slaughter of Communists in Shanghai?
Happy Paws charges $19.00 plus $1.50 per hour to keep a dog during the day. Woof Watchers charges $14.00 plus $2.75 per hour. Write and solve an equation to fin
What is photorespiration? Why is it bad and why does it occur?
Convert the following equation into slope intercept form. 3x + 21y = 21 Stars
Which format would best inform the public about key issues that face a small town? A) a poster B) an essay C) a live speech D) a nonfiction book
For the reaction between aqueous solutions of acetic acid (CH3COOH) and barium hydroxide, Ba(OH)2, 1. Write the balanced molecular equation.
a positive number multiplied or divided by a negative number is always negative or positive
F ∝ a If F = 72 when a = 9 find, F when a = 7
Thor or black widow hulk or tony stark spider-man or miles morals-spider man ant man or the wasp
Learning Task 3: Put a letter V if the animal is a Vertebrateand I if Invertebrates.​