layariana6
layariana6 layariana6
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

Four friends are buying healthy snacks at the concession stand.
The costs of their snacks are $1, $3, $4, and $4. Ms. red says, "The mean cost for the four snacks is $3.00" Is she correct?

Respuesta :

talaeshak22 talaeshak22
  • 03-06-2021

Answer:

I believe it is $3.

Explanation:

m=sum/number

m=12/4 which is 3.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the number of oxygen atoms in 2.00 moles of Mn2O7
Please, look at the photo and give the ansver.
What iconic July 4th edible was nicknamed by sports cartoonist Tad Dorgan? a. hot dog b. popsicle c. pop
How many words are in the Pledge of Allegiance? a. 31 b. 22 c. 29
A plasma membrane and a cell wall 1. Are two names for the same thing 2. Have the same structure and different functions 3. Have different structures and the s
The Scopes Trial was about: a. Freedom of the press b. Teaching evolution in school c. Prayer in school
The 15th Amendment, which granted African Americans the right to vote, was passed on which date?
what is the square root of 141?
How to find the inverse of the function f(x)=2x-3 ? Please
Who was Samuel F.B. Morse?