zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

help me please, i have no idea what im supposed to be doing and my teacher isnt much help so im hoping someone else can help me
This is Aleks! please help me with this! I have been stuck on this one for weeks!!
f(x) = -7x - 19g(x) = 0.75x + 4.25 x=​
During the seventeenth century, which group of people was taken to the North American colonies and enslaved? OA Asians B. Europeans OC. Native Americans OD. Afr
Use the excerpt below to answer the following question: "From the far reaches of the Mediterranean Sea to the Indus River, the faithful approached...to worship
Reflect triangle ABC over the line x= -3. What are the new coordinates?
When trying to assess whether an applicant will be a good performer, managers utilize interviews, background information, paper-and-pencil tests, and references
Pendulum A is 20 cm long and has a 5 g mass on it. Pendulum B is 30 cm long and has a 10 g mass on it. Which one has a faster period?
What happens after mRNA leaves the nucleus? A. It is used to protect the cell membrane. B. Its sequence is decoded by the Golgi body. C. Its sequence is decoded
recommend two practical ways by which the media could be made accountable for the manner they report news​