bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

Given the two similar flags shown,find the perimeter of the larger flag
The price of aero show tickets increased by 15%. If the price of one ticket was ₹575, what was its price earlier?
what is 73 divided by 8 equal in remainder???
Based upon the Principle of Superposition, which layer is older​
Please Give the Correct answer other ways I will report/block you. Explain how the process of mandatory spending is different from discretionary spending. (1 po
Several regions in the United States export petroleum to other regions. To export the petroleum, thousands of miles of pipelines have been constructed. Often, t
Ultimately, which of these two pieces of writing do you find more effective in communicating the narrator's thoughts to the audience? Explain why you prefer one
Explain why using pheromones to control populations of pests can be more Earth-friendly than other means. ​
Opioids disrupt the ________ by flooding you with false feelings of relaxation, pleasure, and well-being. a brainstem b frontal lobe c limbic system d spina
All you know about eclipses