prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

7 facts about water of southwest region
How does a Retinal Scan Work?
estimate for 412*5.904/0.195any one knw the estimate for this and how to work it out
solve for x:    x to the negative 3rd power is equal to 27 over 64
Which sentence does not contain any errors? A. Fortunately, information on they're collars helped us locate the owners of the dogs.
a map has a scale of 2 in : 25 mi. The map shows a highway is 31 inches long. how long is the actual highway?
In what ways did contributions from African Americans aid the struggle for abolition?
solve the formula for the indicated variable  c=yt+y,for t (the solution is t=___)
could you tell me what is sputnik?
3)    Write an equation for a graph that is the set of points in the plane that are equidistant from the point  F(6,0) and the line x = -6.