pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

how does citra feel when the scythe arrives at her home?
questions to receive ruin creat.1. Healthcare terms that are built from word parts are easier tounderstand because the standard, prefixes, suffixes, word roots
A scientific model can be used toa. replace study of the actual systemb. better understand systems and processesc. complicate ideasd. all of the abovePlease sel
Turn the exclamatory sentences into assertive sentences:1. What a pity you have failed once again!2. What a shame!3. What a tragedy it is!4. How gracefully Fati
The Sun is made ofmostly which 2elements?
This problem requires you to read the following recently published scientific article: lo's polar volcanic thermal emission indicative of magma ocean and shallo
The Apollo missions served as the United States' attempt to claim the moon as American soil.Is the previous statement true or false?truefalse
All of the following stakeholders have a role and category management Except
The graph represents a functional relationship.642-6-+-8--10-12-1478 10 12 14 16 18 xWhich value is an input of the function?O-140-2THOH
Should the resistance of an ammeter be low or high? Give reasons​