jorgym08
jorgym08 jorgym08
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help explanation if possible

Please help explanation if possible class=

Respuesta :

cwrw238 cwrw238
  • 03-09-2021

Answer:

Total cost = 0.5x + 5   where x is the number of miles driven.

Step-by-step explanation:

y = bx + c  where b = rate/ml and c = flaT FEE.

So y =  0.5x + 5

Answer Link

Otras preguntas

Descriptive, Prescriptive and Historical are three methods used in lexicography.TrueFalse
Workers spend their paycheck businesses order business hire more people to create goods and service......
Kepler's laws follow which law discovered by Sir Isaac Newton?
please help me asap thank you!!
Which simplified equation is equivalent to the equation shown below? 9+6x+2x-1=24
when Gerald Ford left the office of presidenta) Republicans had won many seats in the u.s. house of representatives b) the nation's economy had worsened during
Choose the numbers that are irrational. 3.624 0.6 0.87 -5
Solve for X. 5(x - 1) = 4(x - 8)
9 pounds of ground beef cost $40.32. What is the price per ounce?
Unique Philippine culture