britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements is true? A. The wrist is a ball-and-socket joint. B. The skull has many immovable joints, connecting various bones. C.
Plzzz help ASAP Plz give answers
The _____ is used to express absolute temperatures in the English system of measurement.
Which of the following is equivalent to
Use the periodic table to identify the name of atomic number for each element below. (Give the name not the chemical symbol for each element)
A Hummer is rated at 13 miles per gallon of gas and gas currently costs approximately $2.85 per gallon. If you drive from Orlando, Florida to San Francisco, CA
When Shawn started at the new​ company, almost everyone within the organization was quick to offer suggestions at meetings and get involved in the decision maki
HELP ASAP Solve log7 b > 2. Question 18 options: b > 7 b > 49 b > 2–7 b > 14
A system gains 757 kJ757 kJ of heat, resulting in a change in internal energy of the system equal to +176 kJ.+176 kJ. How much work is done? ????=w= kJkJ Choose
a baseball is thrown into the air with an upward velocity of 30 ft/s. its initial height was 6 ft, and its maximum height is 20.06 ft. how long will it take the