Seudónimo Seudónimo
  • 04-10-2021
  • Mathematics
contestada

$68 for 812 hour find the unit rate

68 for 812 hour find the unit rate class=

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 04-10-2021

Answer:

$8 per hour

Step-by-step explanation:

The unit rate is $ per hour

Divide the amount by 8 [tex]\frac{1}{2}[/tex] = 8.5 hours

$68 ÷ 8.5 = $8 per hour

Answer Link

Otras preguntas

What final impact did the westward Georgian migration have on the Creek Indians? They were given large parcels of land in Alabama. They lost their land in Georg
how can you use properties to solve equations with variables on both sides
3x+15-7x=-7 solve for x
what does 428,731 - 175,842 equal
Then, name an event that you think illustrates the changing perceptions of authority within the United States in the 1960s and 1970s and explain your reasoning.
Which is an example of the associative property? A. –(18 + 3) = –18 + (–3) B. –17 + 0 = –17 C. (–8 + 10) + 4. = –8 + (10 + 4) D. –5 + 7 = 7 + (–5)
what is 3.1 as a mixed fraction in simplest form
area of the park is halfway between 2.4 and 2.5 what is the area of the park
what is 432,010.1 in word form and nine hundred forty-five and thirty-five hundredths in standard form and seventy-three thousand, eight hundred ninety and one
What angle do the minute and hour hands of a clock make at 8:00