mkeni001
mkeni001 mkeni001
  • 04-10-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon container of laundry detergent costs $28.80. What is the price per quart?

Respuesta :

averi3130 averi3130
  • 04-10-2021

Answer:

$3.60

Step-by-step explanation:

we can use conversion factors for this

we can multiply anything by 1, or fractions that equal 1

now 4quarts/1 gal = 1

we can multiply 2gal * 4 quarts/ 1 gal = 8 quarts

28.8/8 = $3.60

Answer Link

Otras preguntas

What is 85.87 rounded to the nearest whole number?
hideko has 3/5 yard of ribbon to tie on balloons for the festival. Each balloon will need 3/10 yard of ribbon. how many balloons can Hideko tie with ribbon?
Looking at a cell under a microscope, you note that it is a prokaryote, how do you know? A) The cell lacks cytoplasm. B) The cell lacks cell membrane. C) The c
What is 0.07 in scientific notation?
True or False: Transmission of the nerve message within the neuron is electrical in nature.
(1) As she was driving to visit her twin, Jayla had a strange feeling that something bad was going to happen. (2) Meanwhile, Kayla had the same exact premonitio
What is not characteristic of the Ku Klux Klan?
order from greatest to least 5.006 5.917 5.08 5.99
according to singletary, why did the Federalist support ratifying the constitution
Which sentence in this passage correctly uses the semicolon? A.Jane was tired of living an unassuming life; in the suburbs. B. She was also very curious to lea