crismartinezfuentes
crismartinezfuentes crismartinezfuentes
  • 04-10-2021
  • Mathematics
contestada

At Giants, four bags of dog food cost $45.00. At Petsmart, two bags of dog food cost $24. Which has the lower unit price? Show your work using mathematics.

Respuesta :

sierrageppner52 sierrageppner52
  • 04-10-2021
45 divided by 4= $9 per bag and 24divided by 2 = $12 per bag pet smart has the lower unit price
Answer Link

Otras preguntas

Waste is deposited into incinerators in thin layers which are then compacted and covered with soil. True False
WHAT IS THE IMPORTANCE OF FRIENDS AND FRIENDSHIP? HELP ME PLZZZZ
What scale factor should be applied to a solid to produce a volume that is four times as large as the original volume? 64 1.12 4 1.59
I dont get it i need help
6. Directions: Drag each item to the correct location on the diagram. Many of the astronomical events that can be witnessed from the Earth's surface can be expl
HELP PLEASE ASAP!!!!!!
what was the main reason that many within the Byzantine Empire converted from Christianity to Islam? A.) religious Creeds B.)coercion C.) taxation or D.) contac
What is the average rate of change of the function f(x)=5(2)x from x = 1 to x = 5? P.S. On the equation, the second x is in the squared position.
The endoplasmic reticulum is an organelle that helps make and transport _______ and lipids.
Read the following scenario to determine which hazard prevention or control method applies. Every day, Mary mops the warehouse floor to keep it clean and free f