abcarter2009
abcarter2009 abcarter2009
  • 04-10-2021
  • Mathematics
contestada

A dozen apples costs $2.25. At this rate, how much would 4 apples cost?

Respuesta :

SNCOURAGE
SNCOURAGE SNCOURAGE
  • 04-10-2021

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

dozen=12

12=$2.25

1=2.25/12

4=2.25/12*4

=$0.75

Answer Link

Otras preguntas

please help me ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
estimate the value of the following by rounding of values 4196×673​
Look back at the third bullet point under paragraph 5. How does the idea here connect to what you read in the excerpt from On Immunity?​
Plz answer this question, if it's correct you get a brainliest and a view of my best animation! I'm an animator.
In a biology lab, students view a droplet of pond water under a microscope. One student observes a green, one-celled organism that has a flagella. What can the
Can u help me fine the answer to the question
Why should we remember the Dynastic system
Which revision corrects the Inappropriate shift in verb mood you should get new clothes. And get a haircut. A. Get new clothes. And you should get a haircut. B.
Find the missing side length​
Need to delete this question