unknown41603 unknown41603
  • 04-10-2021
  • Mathematics
contestada

write a unit rate for each statement c) 13 bottles of juice for $3.49

Respuesta :

bettyem14
bettyem14 bettyem14
  • 04-10-2021

Answer:

12 miles

Step-by-step explanation:

30 miles÷2.5 hours

30 miles ÷2.5

2.5 hours ÷2.5

12 miles = 1 hour

12 miles per hour

Answer Link

Otras preguntas

the phenomenon of transference is a recognized component of which of the following therapeutic treatments?
frequently misspelled words
largest cities in the world
low blood pressure causes
whate type of wave is made up of a sine wave plus all of its odd harmonics?
how many valence electrons does carbon have
How do I get the width of a rug, it is 35/4 square meters and the length is 7/2 meters?
which of the following is the region where the respiratory path has to cross the digestive pathway?
In what city or country could you celebrate a sweet 15 ?
what adds up to 2 and multiplies to 9? what adds up to 6 and multiplies to 7? what adds up to 2 and multiplies to 7