nbeard
nbeard nbeard
  • 04-10-2021
  • Mathematics
contestada

A 16-cup jug of juice costs $9.92. What is the price per quart?

Respuesta :

daniellehelps
daniellehelps daniellehelps
  • 04-10-2021
First you want to find out how many cups are in a quart: there are 4 cups in a quart. - next you want to find out how many quarts are in the jug: 16 / 4 = 4. Now take the number of quarts (4) in the jug and you will divide the price of the jug ($9.92) by the number of quarts in the jug (4 quarts) : 9.92 divided by 4 = 2.48 the cost per quart of juice is $2.48
Answer Link

Otras preguntas

The term Latin America most accurately refers to the
16x^4-25 Which pattern can we use to factor the expression?
at the market, 5 light bulbs cost $9.85. how much does 7 light bulbs cost
Which situation gives you the fewest number of possible outcomes? A. You choose 2 beads from a jar of 9 beads. B. You choose 4 cards out of 8 cards. C. You choo
Which of these is a characteristic of prokaryotes? They have a nucleus. They are always unicellular. They are larger than eukaryotes. They have membrane-bo
Jake wants to purchase a new computer and go to the Caribbean for spring break. The computer is priced at $1,299, and the vacation is priced at $800. He has onl
If 3b+2-6b=32+5b-2b, find b
simple what first appeared in the proterozoic eon
The 1860 Presidential Election: Question: What event prompted the creation of the Republican Party? A.) Compromise of 1850 B.) Kansas-Nebraska Act C.) Lincoln-D
what is the solution to the system y = -4 x+2 and y = x-3