suppose tortilla chips cost 24.5 cents per ounce. what would a bag of chips cost if it contained 20 oz? Round your answer to the nearest cent, if necessary.

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

So this is multiplication

24.5 times 20 in dollars is $4.90 if we round it than it will be 5 dollars

Ver imagen mlainez52

Otras preguntas

Q&A Education