makarockslynn7115 makarockslynn7115
  • 05-10-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?2-cup carton of sour cream for $1.542-quart carton of sour cream for $8.16

Respuesta :

kaydenkohl
kaydenkohl kaydenkohl
  • 05-10-2021

Answer:

Go for the quart!

Step-by-step explanation:

4 cups = 1 quart

$1.542 * 4 = $6.168

$6.168 > $8.16

Go for the quart!

Your welcome!

Kayden Kohl

8th Grade Student

Answer Link

Otras preguntas

Two sides of a triangle measure 8cm and 12cm which can not be the measure of the third side?
1) Brenda would have liked to have taken her vacation at the beach. (2) However, the weather forecast on the television called for rain. (3) Also, her fiancé, M
( Read: ) I start drumming since I was five years old. As a young boy back home in Mali, where I’m from, you know, when you are a boy, your toy is a drum. So
If two solutions have unequal concentrations of a solute, the solution with the lower concentration is called
How is 21/30 greater than 2/3
How did Joseph Stalin exercise power in the Soviet Union? He purged the Communist Party of enemies. He allowed the formation of political parties. He allowed pr
Read the following selection from Act II of Romeo and Juliet. What does the word in bold most likely mean? Juliette how camest thou hither, tell me, and where
When using words to describe something, a writer should be MOST aware of A. the meanings and the effects of words. B. how the longest words create new meaning.
what caused loyalist to move into the cities then flee
What experimental evidence was provided for the nuclear model of the atom?