SoulYT
contestada

4) A Frozen Yogurt stand sells frozen yogurt by the ounce. A 4 ounce cup costs $5.

a) How much will it cost for 1, 6, 8, 9, and 10
ounces of frozen yogurt? Make a ratio table to record your work.

b) What is the cost per ounce? The ounces per
dollar?

Q&A Education