Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

Find the equation of a line that passes through (2,11) and is parallel to the graph of y=4x+5. Wrote the equation in slope-intercept form, if possible.
what occurs during an iop? PLSS HELP ME :((
Say that you are given the graph of the line y = "-x."Write down the equation of the line that is parallel to the given line and goes through the point (-8,2)
HELP! The menu price of a sandwich at a restaurant is $6. The meal is subject to a 5% food tax, and Marcy would like to leave a gratuity of 20% on the pre-tax c
Summary of fall of the house of usher
Select the correct answer. How is the pronoun in bold letters used? We bought fall clothes because they were on sale. O Subject Direct object Predicate nominati
I need help did someone read “Cruel Prince” and can help me write 140-160 words something like that .”Write about the things in the book you would like to have
What are the distinct features of:1. Rational Function2. Rational Equation3. Rational Inequality​
hi, im mexican xd‎ ‏‏‎‎ ‏‏‎‎ ‏‏‎‎ ‏‏‎‎ ‏‏‎‎ ‏‏‎‎ ‏‏‎‎ ‏‏‎‎ ‏‏‎‎ ‏‏‎‎ ‏‏‎‎ ‏‏‎‎ ‏‏‎
the minoan civilization reached its peak during which period?