keshanramnauth keshanramnauth
  • 04-11-2021
  • Mathematics
contestada

if 8 oranges cost $10.40, how many oranges can be bought for $33.80​

Respuesta :

eborrego2006
eborrego2006 eborrego2006
  • 04-11-2021

Answer:

24 if you can only buy it for every 8 bananas, but 26 if you can pay 1/8 of 10.40 for every banana

Step-by-step explanation:

Answer Link
nallelybf602
nallelybf602 nallelybf602
  • 04-11-2021

Oranges bought at ₹10.4 = 8
Oranges bought at ₹1 =8/₹10.4
Oranges bought at ₹33.8 = 8/₹10.4 × ₹33.8
= 26

Ans= 26 oranges
Answer Link

Otras preguntas

The colonies opposed the Stamp Act because they felt that Parliament should not A tax imports into the colonies B tax the colonists without representation in
When we say, “I see”, what do we mean? How many ways are there to see - or fail to see - the world?
Automobile insurance with the split limits 200/300/400 will cover up to how much in bodily injury per person?
Question 5 of 10 A science student makes the following statement. Based on the data, we determined that plant growth is affected by the type of soil. What is th
evaluate f(x) = 3/6x+6 when x = -1 a) undefined b) 0 c) 3 d) 3/36
♡♡♡ ▲ ▲ ▲ ▲ Ratio of hearts to triangles in simplest form.
What is the algebraic equation of the sum of 28?
He coasted away from his home, passing over bicycles and cars, their antennae scraping the bottom of his canoe. every vehicle, old and new, was gone, unsalvagea
What always occurs during a nuclear fission reaction?.
What do the little numbers (subscripts) next to the lower right of each letter mean in the C₂H₄O₂?