tori875020 tori875020
  • 04-11-2021
  • Mathematics
contestada

A 12 oz box of Thanksgiving stuffing is $2.05, while a 16 oz box costs $2.88. Which is the better buy?

Respuesta :

Eli4848
Eli4848 Eli4848
  • 04-11-2021

Answer:

The first option

Step-by-step explanation:

Unit Price

Option one is $0.17 per ounce

Option two is $0.18 per ounce

Hope its right, so sorry if it isn't...

Answer Link

Otras preguntas

Bernoulli estimated that μ = β = 1/8. Using these values, determine the proportion of 20-year-olds who have not had smallpox. a) 1/16 b) 7/8 c) 15/16 d) 1/64
Identify the important step that immediately precedes claim transmittal: a) Verification of information b) Document submission c) Approval by management d) Cust
Did any of the conditions change during the five days? Describe any changes you noticed.
Who becomes president of the US if the president dies?
Why did compromise give the event ranking
Megan spent 31​ of an hour answering 9 homework questions. She spent the same amount of time on each question. What fraction of an hour did it take Megan to ans
add these two expressions
a sample consist of 30 percent by mass of a dimer with M=30 kg mol^-1 and its monomers. what is the values of the number avrage and weight avrage?
By completing the learning skills inventory, you gain strategies applicable to your courses. TrueFalse
When the smallest and largest percentage of items are removed from a data set and the mean is computed, the mean of the remaining data is a.) the median b.) the