mac305295 mac305295
  • 04-11-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $8 on 4 pounds of fruit. How much would he pay for one pound of fruit?

Respuesta :

nitreuxvyrus
nitreuxvyrus nitreuxvyrus
  • 04-11-2021

Answer:

2 dollars

Step-by-step explanation:

For 4 pounds of fruit he pays 8 dollars. If you use the unit rate it is 2 dollars for every one pound of fruit

Answer Link
breadsticksandcheese
breadsticksandcheese breadsticksandcheese
  • 04-11-2021

Answer:

$2 per pound

Step-by-step explanation:

$8 / 4 pounds = $2 / 1 pound

Answer Link

Otras preguntas

A study of the potential demand for a new hospitality and travel business is called? strategic alliance situation analysis, swot analysis, market analysis ?
Doesn’t every American want to be happy? And don’t most Americans yearn deep down to be happy all of the time?”
Which model represents a fraction less than Three-fifths? A circle divided into 5 equal parts. 4 parts are shaded. A circle divided into 5 equal parts. 2 parts
Evaluate and simplify the following expression for the given values​
carries family broke a package of graham crackers into 32 pieces. carries two brothers each ate 1/8 of the pieces and the rest of the family ate 7/16 of the pie
how many countries make up half of the world ecological footprint A.56 B.37 C.5 D.134
What is the answer to x-2(x+10)=12
Who studied fermentation?
2c+7k=t-2 solve for c
In the EOQ model, the average inventory per cycle over many cycles is Q/2. A. True B. False