We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

Which is true about the battle of Iwo Jima? Allies were able to capture almost all of the Japanese soldiers. Allies killed almost all of the Japanese soldiers.
A small dog is trained to jump straight up a distance of 1.2 m. How much kinetic energy does the 7.2-kg dog need to jump this high? (The acceleration due to gra
In a population of doves in a forest, a small group of long-tailed doves migrates to another forest. Over successive generations, the population in the new habi
What is the object of the preposition in the following sentence? I can stay here under the covers.
A student was observing slides of cell division. In one of the slides, he noticed loosely coiled chromatin depicting DNA duplication. Which phase of the cell cy
Under the doppler effect, if the source of a wave is moving, it must be changing the frequency of the wave. true false
The presenter of the slide show perpendicular lines, which is located in the media section of chapter 3, states that the slope of the line l, that is perpendicu
If the velocity of an object is doubled, its kinetic energy is ______.. a.. doubled. c.. quadrupled. b.. decreased. d.. unaffected. .
Which equation describes a parabola that opens left or right and whose vertex is at the point (h, v)?
In what way is DNA like a book?