rigillis73 rigillis73
  • 05-11-2021
  • Mathematics
contestada

Kathy is baking 3 apple pies. Each pie requires 2 3/4 pounds apples. Apples cost $2.49 a pound. About how much will Kathy spend on apples?

Respuesta :

osoomacamimo
osoomacamimo osoomacamimo
  • 08-11-2021

Answer:

$20.55

Explanation:

  • 1apple pie needs 2/3/4pounds of apple
  • 1pound cost $2.49
  • 2/3/4 = ?
  • 2/3/4 ×2.49
  • =$6.85 for one pie
  • For 3 pies ,
  • =$6.85×3
  • = $20.55
Answer Link

Otras preguntas

What Is the Richest Country in the World?
What do you think was the most serious problem faced by settlers in Virginia? Why?
What positive and negative traits does Odysseus demonstrate in his adventure with the Cyclop's?
if a sample of magnesium has a mass of 60 g, how many moles of magnesium does the sample contain
what is a prefix for marine
What is social Darwinism and how was it tied to imperialism?
Which is a solution to the equation y=5x-6
Sam and lou need a total of 1 foot of wire for a science project.sam wire is 8 out of 2 n lou is 7 out of 8.Do they have enough.
The widths of two similar rectangles are 16 cm and 14 cm. What is the ratio of their perimeters? Of their areas? a. 8:7 and 64:49 b. 9:8 and 64:49 c. 8 and 81-
What is social Darwinism and how was it tied to imperialism?