JamielynnSapusak JamielynnSapusak
  • 05-11-2021
  • Mathematics
contestada

A bottle of tomato ketchup contains 250g and costs $1.30. How much would 1kg cost?

Respuesta :

chusicsforpresident
chusicsforpresident chusicsforpresident
  • 05-11-2021
If 1000g is equal to 1kg than 1000 divided by 250 is 4. 1.30•4=$5.20
Answer Link

Otras preguntas

Find an equation of the line satisfying the given conditions. Write the equation in standard form. Horizontal; through ( 3,6)
What is vermin composting​
How much greater is the probability that a motorcyclist will die in a motor vehicle crash compared to the occupants of a car? 10 times greater 20 times greater
Please select TWO of the following pieces of legislation and use the hyperlinks provided to construct a response using the RACES strategy. Civil Rights Act of
Some people with spinal cord injuries do not sweat below the area of the injury. Without the ability to sweat, the human body temperature begins to rise. Which
What is (1+2x3) squared
[tex]18 {x}^{2} - x - 39 [/tex]How to solve this ​
The cost of pumpkin seeds is proportional to their weight. A 24-ounce bag of pumpkin seeds costs $6.00. What is the unit rate for the pumpkin seeds? $0.24 per o
Find the missing term in the following geometric sequence. a. 12, 144 c. 20,100 b. 40, 200 d. 32, 200 Please select the best answer from the choices provided
Determine the equivalent system for the given system of equations: 2x + 3y = 7 4x − 2y = 4 (A) 2x + 3y = 7 8x − 4y = 4 (B) 2x + 3y = 7 6x + y = 11 (C) −2x − 3y