zjoseph2345
zjoseph2345 zjoseph2345
  • 05-11-2021
  • Mathematics
contestada

At a local grocery, 26-ounces of a sport drink costs $1.30. What is the price per ounce?
A. $0.03
B. $0.05
C. $0.30
D. $2.04

Respuesta :

ashleeweeks
ashleeweeks ashleeweeks
  • 05-11-2021
Your answer would be 0.05 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

____ is a fallacy that argues that if one thing occurs, a chain of events will inevitably follow, leading to an undesirable outcome that cannot be avoided. 1.)
Find out the emoji book title Please help me!
The point-slope form of the equation of the line that passes through (-9, -2) and (1, 3) is y - 3 = 1/2(x- 1). What is the slope-intercept form of the equation
Which of the following leaders established a totalitarian communist government in the Soviet Union? Group of answer choices Nicholas II Karl Marx Leon Trotsky J
Two doses of AED shock
The mean of five numbers in a set is 12. If the set contains a total of six numbers and the mean of all six is 14, which of the following is the sixth number? (
pls help ill mark brainliest!:) thank you<3
. If the prices of goods and services were expressed in terms of $20 for a shirt, $100 for a purse, what function of money is being described here?
The net below represents a container. What solid figure is represented by the net?
Can someone please answer this ASAP!!!