csterner3281 csterner3281
  • 05-11-2021
  • Mathematics
contestada

Each baseball hat costs the same amount of money. The cost for 18 baseball hats was $217. What is the unit price?


PLS SHOW EXPLANATION

Respuesta :

turtlemadi05 turtlemadi05
  • 05-11-2021

Answer:

$12.05

Step-by-step explanation:

217 divides by 18 is 12.05

Answer Link

Otras preguntas

The General Social Survey asked women how many children they had. The results were as follows: What is the probability that a randomly selected woman has 2 or 3
Solve the equation: p/12 = -1/4 (show work)
Which need involves bonding with others, giving and receiving love, and having a secure environment? A. Spiritual needs B. Intellectual needs C. Emotional needs
PORTIA: Is Caesar yet gone to the Capitol? Soothsayer: Madam, not yet. I go to take my stand To see him pass on to the Capitol. PORTIA: Thou hast some suit to C
How does the principle of states' rights reflect the system of checks and balances
Quincy has a jewelry business in which he designs and sells bracelets. His daily profit, bracelets he sells. What is the value of Q(5), and what is its interpre
Rights workers had before Labor Day was a federal holiday
Assume that you are the Management Accountant of a leading consumer goods manufacturing company which offers a range of well reputed brands to the Sri Lankan Ma
Find the area. 16 m 6 m ___m² w8 5 m 5 m
A garage made a profit of £1449 when selling a car. The profit was 42% of the original price. How much did the garage buy the car for originally?