shyann1630 shyann1630
  • 05-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy: $40.00 for 30 gallons of gas or $8.50 for 8 gallons of gas?

Respuesta :

KevinPug
KevinPug KevinPug
  • 08-11-2021

Answer:

8.50 per 8 gallons is better

Step-by-step explanation:

40/30=1.33 per gallon

8.50/8=1.06 per gallon

pls mark branliest

Answer Link

Otras preguntas

What is a good hypothesis for this question do you think that the marketing to children is a social problem? What are some variables that I could be testing? Al
how does temperature and density,how do you predict these two variables relate to air?
I NEED HELP ASAP(10 PTS) Convert 330 grams to ounces note there are 454 grams in a pound A) 1.16 ounces B) 1.17 ounces Nor this one. C) 11.6 ounces D) 11.7 ou
What neighboring states LOST territory to the German Empire? (1864-1871)
The molecules in object A possess a higher average kinetic energy than those in object B. Thus: Heat could transfer from object B to object A. Heat could
What is the height of the ramp to the nearest foot?
please help, I don't have a great understanding of simplifying polynomials Simplify the following polynomials, showing all of your work for full credit. Part A:
Which characteristic of transcendentalism is exemplified in the following excerpt from the essay “self reliance” Good and bad are but names very readily transfe
What is the coefficient of determination for this data set? 0.02 0.91 0.95 5.1 Thank you (´• ω •`) ♡
what was the phillippien's response to becoming a U.S. territory following the Spanish-american war ​