ktran03
contestada

Jasmine is going shopping for Unsweet Chocolate and Milk. The cost of Unsweet Chocolate is $10 and the cost of each Milk is $8. If Jasmine can spend at most $51, how many Milk can be purchased?

1. Write an inequality of the form Ax + B ≤ C to represent the word problem using your answers for A, B, and C. Solve the inequality and show your work.

2. Graph the solution to your inequality on a number line or describe, in words, how to graph the inequality on a number line.

3. Explain what the solution means in the context of the word problem.