ayannawoodson043 ayannawoodson043
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

6. Three bunches of flowers can be bought for $9.48. Four bunches can be bought for $10.64. Which is the better buy?​

Respuesta :

brittanyflaherty brittanyflaherty
  • 01-12-2021
The better buy would be four bunches for $10.66 because each bunch of flowers would be $2.66 compared to $3.16 per bunch.
Answer Link

Otras preguntas

What is the solution of 7 + m ≥ 2 and m + 1 < 2?
urine leaking?How do I stop this? Im getting embarrassed and I'm in public and I want to cry.. help
newton’s 3rd law of motion states that whenever one object exerts a force on a second object
¿Tú _________ que mañana tenemos las clases de teatro? A. conoces B. sabes C. sabemos D. conociste
Can You Help Me With This:
On their way home from school. Terri and Evie started walking out for two blocks and then running for three blocks and then repeating that pattern. If they can
Which country has the most unesco world heritage sites
Which president was the first of the so-called forgotten presidents of the gilded age
summarize the difference between a debatable and a non debatable claim. help me
Most of Central Asia has which type of climate