brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

Patrick lived in Emoryville, but every Saturday morning he rode two city buses to his uncle’s bookstore in Northview where he worked. He didn’t mind the commute
Tell at least 5 facts about native americans during the revolutionary war
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
...................................................................
How many oxygen molecules can one hemoglobin carry.
Arsenic-74 is used to locate brain tumors. It has a half-life of 17.5 days. 90 mg were used in a procedure. Write an equation that can be used to determine how
The period between normal onset of puberty and the beginning of adulthood is called a. puberty. c. adolescence. b. homogamy. d. none of the above please select
“Their” and “they” (line 8 refer to which of the following
5. What was one type of protest during the Vietnam War?
How would I reduce this to lowest terms?