28jlocker
28jlocker 28jlocker
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

at the grocery store, abdullah purchased 3 pounds of mac and cheese for $7.50 what does mac and cheese cost per pound?

Respuesta :

lena3056
lena3056 lena3056
  • 02-12-2021

Answer:

It costs $0.4 per pound of mac and cheese.

Step-by-step explanation:

3/7.50 = 0.4

Hope this helped. :)

Answer Link

Otras preguntas

What were the social impacts of spindle-top of oil industry on Texas?
what is fifteen percent of sixty dollars
Sponges use stinging cells to take food into a central cavity. T or F
a worker at a mill is delivering 5lbs bags of flour to a local warehouse, each box holds 12 bags. If the warehouse orders 3 tons, how many boxes to you need to
What is the specific purpose of eating healthy?
In addition to previewing the material, which reading strategy can include drawing and evaluating conclusions?
What are specialized tubes in the kidneys in witch waste is collected from the blood?
How are Counselor Thorne and Ms. Blackwell similar or dissimilar when it comes to concern for students and their well-being Tears of a Tiger
What were the name of the two forts built by the crop of discovery
How do the materials of the three major compositional layers of Earth differ?