alanolea9382 alanolea9382
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

At a pet store supply store, 7 pounds of treats cost $20.65. If Bob needs 3 pounds of treats, how much would it cost him?

Respuesta :

TeaLearnsStuff
TeaLearnsStuff TeaLearnsStuff
  • 03-12-2021

Answer:

$8.85

Step-by-step explanation:

20.65/7 = 2.95

2.95 x 3 = 8.85

$8.85

Answer Link
madi736
madi736 madi736
  • 03-12-2021
answer is $8.85 (i think)
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best explains the importance of forests as a renewable resource? A. Forests provide a source of recreation for humans. B. Forests can be
6(x + 3) = 48 solve for x and give me a number form explanation: 1+1=2
6-(z - y) = 2; use y=3, and z = 5
Find g(f(3)) when f(x) = 2x² + x and g(x) = 3x + 2
XY is the perpendicular bisector to TO
7. Which of the following statements is NOT true? a. All integers are rational numbers. b. Some rational numbers are whole numbers. c. All whole numbers are nat
What is the biggest obstacle that college students face
What’s the texture of carbon dioxide
do the side lengths 4,6,8 make a right triangle?... hurry I am taking a test.
Oil Products Company purchases an oil tanker depot on January 1, 2020, at a cost of $600,000. Oil Products expects to operate the depot for 10 years, at which t