jaysonpirogan123 jaysonpirogan123
  • 04-12-2021
  • Mathematics
contestada

Select the equation that most accurately depicts the word problem.



A 3-pound tub of butter at n dollars per pound costs $3.85.

3n = 3.85
3 + n = 3.85
3 - n = 3.85
= 3.85

Respuesta :

60002135330 60002135330
  • 04-12-2021

Answer:

3n = 3.85

Step-by-step explanation:

Answer Link
anhngohoang8a anhngohoang8a
  • 04-12-2021

Answer:

3n=3,85

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is 25% of 500.00
what is 25% of 500.00
what is 25% of 500.00
what is 25% of 500.00
what is 25% of 500.00
what is 25% of 500.00
what is 25% of 500.00
what is 25% of 500.00
what is 25% of 500.00
what is 25% of 500.00