jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

What is a major division between gravity and the electromagnetic force on one hand and the nuclear forces on the other?
Which of the following has the lowest entropy? Water SolutionIceWaterWater vapor​
7) The table shows the cost to play at Mini-golf Course A. The equation y = 4x + 5 models the cost (y) to play x games at Mini-golf Course B. Which statement is
Which quadratic equation has roots 7+4i7+4i and 7-4i7−4i?
A(n)_____ is a structured review of specific quality management activities that help identify lessons learned that could improve performance on current or futur
You put $28 in an account. The account earns $0.21 simple interest in 6 months. What is the annual interest rate?
Back Savers is a company that produces backpacks primarily for students. They are considering offering some combination of two different models—the Collegiate a
Describe how the technology is being used
I NEED HELP What is the value of x if x * x + 2x - 35 = 0?
Which is not needed for plant growth? Select one: carbon dioxide wind sunlight water