Respuesta :
Answer:
Step-by-step explanation:
The cost per sandwich when 3 are delivered is $20/3 or $6.67 each.
The cost per sandwich when 4 are delivered is $26/4 or $6.50 each.
The average cost per sandwich changes with the number delivered, so it is not proportional. Â The cost decreases per sandwich as the volume of sandwiches increases. Â One can't predict the cost of 6 delivered sandwiches based on the information provided. Â If it were proportional, the cost could be calculated on the basis of the slope of the line. Â If all sandwiches cost $6.50 each, regardless of the volume ordered, the slope of a line relating number ordered and total cost would have a constant slope of 6.50. Â That isn't the case in this problem. Â The slope keeps changing.