raileyyas21
raileyyas21 raileyyas21
  • 05-01-2022
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of an ounce of Pringles if 5 ounces cost $ 1.50?

Respuesta :

SanaAll21
SanaAll21 SanaAll21
  • 05-01-2022

Answer:

$ 0.30

Step-by-step explanation:

5 ÷ 1.50 = 0.30

therefore the unit price of an ounce of Pringles if 5 ounces cost $ 1.50 is $0.30

Answer Link
itsjoyful88
itsjoyful88 itsjoyful88
  • 05-01-2022

Answer:

$0.3 per ounce

Step-by-step explanation:

5 ounces = $ 1.50

To find unit price for one ounce, we divide the price with its units.

$1.50 ÷ 5 = $0.3

Answer Link

Otras preguntas

all fractions between 0 and 1/4
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies neither inequalities
Consider the following system of equations. y = 2x - 2 y - 2x = 5 What can you conclude about the system of equations? The system of equations is inconsistent.
2(n-3)=4n+1 this sucks not knowing the answer
what city is located 60 north 25 east
A construction contractor is purchasing granite tiles for a new kitchen floor. Each tile costs $5 and he wants to spend less than $1,500. The size of each tile
One way to show that a statement is NOT a good definition is to find a _____ converse.conditional.counterexample.biconditional.
Which statement is NOT true?A.  If two coplanar lines do not intersect, then the lines are parallel.B. Two lines lie in one plane and do not intersect if and on
2(n-3)=4n+1 this sucks not knowing the answer
what city is located 60 north 25 east