nexxusbox nexxusbox
  • 05-01-2022
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon jug of water costs $5.60. What is the price per pint

Respuesta :

jen4755 jen4755
  • 05-01-2022

Answer:

0.35

Step-by-step explanation:

There are 4 quarts in a gallon and 2 pints in a quart, so each gallon has 8 pints. 2 gallons = 16 pints

5.60 / 16 = 0.35

Answer Link

Otras preguntas

Section 1 of the Official Guidelines for Coding and Repirting includes guidelines for the
Differentiate. f(t) = [tex]\frac{\sqrt[3]{x}}{x-6}[/tex]
HOW DID YOU GET 86-43 SOMEONE
What do the disparities between the two creation stories imply about the authorship of the Bible?
What is the elevation of point I on the map? Group of answer choices 70 m 50 m 90 m 100 m
Determine the value of b so that 4x^2+ bx+ 49 is a perfect square.
how did the house un-american activities committee and McCarthyism intense cold war tensions
Density Warmup … please help
(d) Rekha has 1500 shares of a private bank among 100000 shares. At the end of a year, the management committee is divided to distribute 18% cash dividend among
Find the standard error of the mean for each sampling situation (assuming a normal population). (Round your answers to 2 decimal places.) (a) SE = 36/√9 (b) SE