elorahenderson
elorahenderson elorahenderson
  • 05-01-2022
  • Mathematics
contestada

If i have $40.00 to spend and 1 pound of food costs $0.40 cents. How many pounds of food would i be able to buy?

Respuesta :

126902970 126902970
  • 05-01-2022

Answer:

40/.40 = 100

You can buy 100 pounds of food.

Step-by-step explanation:

Answer Link
jdjduf
jdjduf jdjduf
  • 06-01-2022
$100 answer is very easy ok
Answer Link

Otras preguntas

If the prefix post- means “after,” what does postpone mean? to hold after to drive after to place after to send after HELP!!!!!! HELP!!!!!
Which number is greater than 7.3 × 108? one point one three five times ten to the eighth three point three times ten to the ninth eight point four six times ten
what is the sum 6y+3y and y=3
The base of a prism is a right triangle. The lengths of the legs of the right triangle are 5 inches and 7 inches. The height of the prism is 8 inches. What is t
which gas is strongly correlated with earth's heating and cooling patterns
What is the meter from the poem prospects of the future glory of America by John Trumbull?
Describe the relationship between base 4 and exponent 3
both questions please ??
What four elements made possible the second industrial revolution?
By the early 1930s, unemployed workers were responding to the Great Depression by A. becoming increasingly passive and despondent, assuming that they were not w