eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best describes the rights given to the citizens of Jamestown by the Virginia Charter of 1606?
An airline’s weekly flight data showed a 98% probability of being on time. If this airline has 15,000 flights in a year, how many flights would you predict to a
I'm doing C++. When i multiply 200000 by 200000, i get 1345294336. I wrote long long x = 200000 * 200000 cout << x << endl;
how was the 20th maine regiment so instrumental in winning the Battle of Gettysburg?
What name was given to the fight over slavery in the Kansas territory in the mid-1800’s?
Racing other drivers, tailgating, and attempting to beat a train to a railroad crossing are possible consequences of __________ when driving while impaired. A.
How many grams of potassium hydroxide are needed to prepare 600 ml of a.450 m koh solution?
Mi abuelo no es joven. Es _____
What distinguished the bantu religion from buddhism, christianity, and islam?
PLEASE HELP ME!! What was the name of the system developed by FDR Roosevelt during the Great Depression to aid lower income people? B) Medicare C) M