whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

IN ΔBCD line N is the perpendicular bisector of BC and line M is the perpendicular bisector of CD which statement describes location of the circumcenter A POINT
PLEASE HELP ME!!! Thank you SO MUCH! Explain your answer
You are testing two different household solutions with your cabbage indicator, One solution turns blue. A possible hydrogen ion concentration for this soluti
How much heat energy is required to raise the temperature of 5 kilograms of coal from 20°C to 220°C?
if wall vascular bundles in branch are damaged the branch will become weak and die why
I need to know the perimeter and area
Does music motivate people to work harder at what their doing or no ?
4m-2+(-8m)4m−2+(−8m)
The present age of father is double of the age of his son.if the difference of their ages is 25 years.find their age.
a sentence with unseemly and negotiate