Yomama152 Yomama152
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound

Respuesta :

queen4518 queen4518
  • 02-02-2022
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Shifting the verb tense in a paragraph from past to future to present and back to past insures that your writing will be clear. true or false
Telling a lie to someone who doesn't deserve the truth is ethical formalism?
50 POINTS + BRAINLIEST
yvonne runs three times as fast as xavier. what is an algebraic translation of this?A y = 2xB y = 3xC y = 1/2xD y = 1/3x
The function ​s(x)equals=startfraction 3600 over 60 plus x endfraction equals 3600 left parenthesis 60 plus x right parenthesis superscript negative 1 3600 60+x
Can someone explain how to do this.
Which of the following is a form of writing that compares two unlike things indirectly? the answer is metaphor
The square shown below has a perimeter of 6x -20 units. What is the value of x?
List four key issues Jefferson must confront when considering the purchase of the Louisiana Territory.
The load is the pivot point of a lever. T F False, right?