aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Can you give me the order of Biomes from coldest to hottest please?-tundra-taiga-temperate deciduous forest-temperate grassland-temperate woodland (chaparral)-d
What is adaptation in animals and plants
Each verb below, one noun does not go with it. Which one? 1/ discover ( the truth, a cure, DNA, gold ) 2/ make ( cars, a discovery, a phone call ) 3/ tell ( hel
The net force acting on a 50 kg crate is 0 N. What is the crate's acceleration
find an equation of the tangent line to the circle x^2 +y^2=24 at the point (-2 square root 5, 2).
WHICH EXPRESSION IS EQUIVALENT TO SIN 22 COS 18 + COS 22 SIN 18?
Video club A charged $10 for membership and $3 for movie rental. Video Club B charges $15 for membership and $2 per movie rental. For how many movie rentals wil
What is 0.8% written as a decimal
What is the 50th term of the arithmetic sequence 4, 10, 16, 22, … ? Can someone explain this one?
THE EXPRESSION COT THETA/CSC THETA IS EQUAL TO?