joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

pls I will give brainliest for correct answerfind the distance travelled im the first 8 hours​
Sickle cell anemia is caused by a mutation that alters red blood cells. HELP ME PLZZ!!!
Explain how the aperture geometry relates to the diffraction pattern.
Which of the following best describes "juba"? Juba was a form of religion practiced mostly by early Native Americans that included chanting and singing. Juba wa
Is [113 + ( −74) ]+ (−26) commutative or associative property?
What measures are needed to trace the source of various types of packets used in a DoS attack? Are some types of packets easier to trace back to their source th
What was the economic reaction to FDR's policy decisions in 1936-1938? OA. The economy rose as regulations were removed B. Unemployment rose, dipping the econom
Consider two cars that are on course for a head-on collision. If they have masses m1 = 1,300 kg and m2 = 1,800 kg and are both traveling at 34 m/s, what is the
Which one sounds better "the reign of scar", or "Scar's Reign"
Which statement best completes the table? Effects of the Neolithic Revolution Human settlements got much bigger People ate the same food every day ? A. People m